DOBRE NAVIKE Šetnja kroz savremenu umetnost Beograda Subota 9. decembar 2017. godine

DOBRE NAVIKE  Šetnja kroz savremenu umetnost Beograda Subota 9. decembar 2017. godine

REMONT – nezavisna umetnička asocijacija, Maršala Birjuzova 7
remont@remont.net , +381113223406, www.remont.net

DOBRE NAVIKE
Šetnja kroz savremenu umetnost Beograda
Subota 9. decembar 2017. godine
od 11 do 14 časova

U subotu, 9.decembra 2017. nastavljamo sa šetnjama po galerijskim prostorima Beograda.

Organizovane šetnje – “DOBRE NAVIKE” namenjene su svim ljubiteljima savremene umetnosti i drugim zainteresovanim građanima koji imaju potrebu i želju da poboljšaju svoj kvalitet života i da se na kreativan način upoznaju sa savremenim kretanjima u vizuelnoj umetnosti. „DOBRE NAVIKE“ nisu klasična vođenja već pre upoznavanja, razgovori i razmene zapažanja između publike, umetnika i radnika u kulturi.
Svaka šetnja započinje uvodnim predavanjem o savremenoj umetničkoj sceni i predstavljanjem tekuće izložbe u Remont galeriji, a zatim slede posete izabranim izložbama gde goste dočekuje domaćin prostora (umetnik, kustos).

Za svaku šetnju pripremljen je štampani letak sa više informacija o izabranim izložbama i preporukama za posetu.

Kontakti za sve informacije i prijave za šetnju: remont@remont.net, tel + 381 11 32 23 406

Projekat se realizuje u saradnji sa ERSTE BANKOM
https://www.facebook.com/erstebankasrbija

POGRAM ŠETNJE
Subota 9.12.2017.

11h
Galerija REMONT, Maršala Birjuzova 7
Katarina Radović
O ljubavi i morskom prasetu
27.11 – 15.12.2017.

Izložba fotografija kombinovanih sa kratkim tekstovima, sastoji se iz tri celine koje povezuje tema ljubavi. Autorka nudi jedan psiholološko-antropološki presek od ‘prave’ ljubavne priče u formi tradicionalnog braka koji opstaje pedeset ili više godina, do primera ‘moderne’ ljubavi krunisane anegdotom o jednoj – čak kreativnoj – preljubi izvučenoj iz ličnog iskustva. Ovim celinama, ona nastavlja da kroz svoj rad, naizgled površno i uz dozu humora, produbljuje ulogu portretne fotografije na nivou širokog raspona nijansi međuljudskih odnosa, komunikacije i iskazivanja intimnih misli i unutrašnjih komešanja. Kombinacijom slika i tekstova u okviru čitave izložbe Katarina gradi jednu koherentnu vizuelnu zbirku malih, a zapravo ogromnih ljudskih priča, koje učvršćuju poziciju ove autorke kao posvećenog savremenog vizuelnog mislioca ne samo o temama međuljudskih odnosa, već i o nevidljivom i naizgled banalnom u okviru ovih odnosa, o neuhvaćenom, nekadriranom i neizrečenom…
Katarina Radović studirala je istoriju umetnosti na Univerzitetu u Saseksu u Velikoj Britaniji, a Diplomirala 2006. godine na katedri za fotografiju u klasi prof. Milana Aleksića na Akademiji umetnosti ‘BK’ u Beogradu. Učestvovala je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Austriji, Češkoj, Litvaniji, Španiji, Holandiji, Francuskoj, Egiptu, Japanu, Senegalu, SAD, itd. Dobitnica je stipendije Kultur Kontakt u Beču, 2007. godine i stipendije Evropske kulturne fondacije (ECF) za realizaciju projekata Dok nas smrt ne rastavi, 2009. godine. Njeni radovi se nalaze u domaćim i inostranim kolekcijama.
www.katarinaradovic.jimdo.com
Kroz izložbu vodi Katarina Radović

12h
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau
Topličin Venac 14/9 4. sprat
“Devotion”
Predrag Terzić, Nataša Kokić, Stratis Tavlaridis i Vasilis Botoulas
Kustosi izložbe: Kiriakos Spirou i Anja Obradović
4.11 – 28.1.2018.

Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau novi gradski multidsciplinarni prostor za savremenu umetnost namenjen je kako etabliranim tako i mladim vizuelnim umetnicima. Smešten u privatnom stanu prostor je osmišljen da funkcioniše kao rezidencija za umetnike koji žive van Beograda i takođe kao galerija za samostalne i grupne izložbe sa fokusom na teme koje se odvijaju u Istočnoj Evropi i Južnoj Americi. Na aktuelnoj izložbi “Devotion” predstavljeni su radovi grupe umetnika iz Srbije i Grčke koji iako stilski različiti, koriste slične precizne repetetitivne i skoro meditativne tehnike u stvaranju umetničkog dela, ostavljajući svojevrsni trag sopstvene egzistencije koja svedoči o utrošenom vremenu. Na prvi pogled deluje da umetnici koriste jedan isti odabrani pokret i sebi svojstvenu tehniku do iznemoglosti, što je predanost u pravom smislu te reči i osnovna ideja izložbe. U ovom kontekstu, predanost je čin koji umetniku daje apsolutnu slobodu izražavanja i istraživanje sopstva.
Kroz izložbu vode Nikoleta Marković i Predrag Terzić

13h
Galerija Kolarčeve zadužbine, Studentski trg 5
Nina Todorović
DNEVNIK HODANJA – Graz Sessions
21.11 – 09.12.2017.

Radovi predstavljeni na aktuelnoj samostalnoj izložbi Nine Todorović nastali su tokom umetničinog jednomesečnog Artist in Residence programa u Gracu, 2015. godine. Dnevnik hodanja posvećen je autorkinom ličnom mapiranju ovog austrijskog grada, života u novom okruženju, istraživanju protoka vremena i percepcije istog, fenomena sećanja, komunikacije i greške prouzrokovane jezičkim i kulturološkim barijerama. Izložba se sastoji iz nekoliko segmenata koje čine lične mape, digitalni kolaži u kojima je umetnica spajala arhivske materijale iz Nacionalne biblioteke u Gracu, sa fotografijama i crtežima koje je pravila tokom boravka u gradu, kao i serijeglitchartradova, kojase naknadno razvila inspirisana posetom privatnoj arhivi fotografija i geografskih karata austrijskog geografa i istoričara Karla Albrehta Kubinskog.
http://thedustoftimegrazsessions.wordpress.com/
Nina Todorović (1973.) diplomirala je 1999. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, odsek slikarstvo, u klasi profesora Čedomira Vasića. Na istom fakultetu je doktorirala 2014. godine. Od 1995. godine aktivno izlaže, a do sada je imala 44 samostalne i učestvovala na preko 200 grupnih izložbi, kao i brojnim likovnim kolonijama, radionicama i web projektima, u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je nekoliko domaćih i međunarodnih nagrada. Radovi joj se nalaze u domaćim i stranim muzejima i kolekcijama.
http://www.ninatodorovic.com/
Kroz izložbu vode Nina Todotović i Maja Mikić Landratoške

Photo by Boris Burić
Photo by Boris Burić
Photo by Boris Burić
Photo by Boris Burić
Photo by Boris Burić